undefined undefined

Vertrieb

Grimme Damme

GRIMME: Kurs na sukces grupy GRIMME trwa

Pomimo pandemii, problemów z naborem fachowców i następstw Brexitu grupa GRIMME w roku 2021 uzyskała wyniki porównywalne z dobrymi wynikami roku 2020.

Veröffentlicht am 23. Juni 2022 - von Justus Frye

Pomimo pandemii, problemów z naborem fachowców i następstw Brexitu grupa GRIMME z Damme w roku 2021 uzyskała wyniki porównywalne z dobrymi wynikami roku 2020. W grupie GRIMME w roku 2021 obroty wzrosły z 509,1 mln euro o 9,43 % na 557,1 mln euro. Ponad 80 % obrotów zostało wygenerowanych poza granicami Niemiec. Wszystkie przedsiębiorstwa produkcyjne marek GRIMME, SPUDNIK, ASA-LIFT, INTERNORM i RICON wygenerowały wyższe obroty.

Wraz z wzrostem obrotów w ostatnich latach wzrosła też liczba zatrudnionych, z 2700 do ponad 2850 pracowników na całym świecie. 1850 pracowników jest zatrudnionych w Niemczech.

45859.webp
Główny zakład produkcyjny i siedziba główna grupy GRIMME w mieście Damme w Dolnej Saksonii.

Główny udział w obrotach wielkości 384,5 mln euro, po 363,9 mln euro w roku 2020, ma Fabryka Maszyn Rolniczych GRIMME i jej spółki handlowo-serwisowe. W Belgii, Francji, Rosji i Chinach wzrosły zarówno udziały w rynku, jak i sprzedaż. W związku z następstwami Brexitu w Wielkiej Brytanii i wysoką inflacją w Turcji trzeba było pogodzić się ze spadkiem sprzedaży w tych krajach.

45860.webp
Kierownictwo Fabryki Maszyn Rolniczych Grimme: Sebastian Talg (Dyrektor naczelny ds. sprzedaży), Richard Weiß (Dyrektor naczelny ds. technicznych i produkcji), Christoph Grimme (Prezes Zarządu) oraz Bernd Meyborg (Kierownik ds. handlowych).

 

Amerykańska firma SPUDNIK z siedzibą w Blackfoot/Idaho, należąca od 2003 roku do grupy GRIMME, w roku 2021 pod kierownictwem Rainera Borgmanna wraz z załogą liczącą 420 pracowników wypracowała zyski w wysokości 110 mln euro. SPUDNIK jest w Ameryce Północnej czołowym producenten maszyn do ziemniaków i w coraz wyższym stopniu także maszyn do buraków cukrowych i warzyw. Z nowym samobieżnym kombajnem do szpinaku ze stali nierdzewnej, firma SPUDNIK wyznacza nowy kierunek w branży warzywniczej.

45861.webp
Samobieżny kombajn do szpinaku z chroniącym glebę gąsienicowym układem bieżnym firmy SPUDNIK, jest zbudowany ze stali nierdzewnej, aby spełnić wymagania to otrzymania najbardziej wymagających certyfikacji (Food-Safety).

45862.webp
W roku 2020 firma SPUDNIK przejęła producenta przyczep STC i produkuje teraz we własnym zakresie wielkogabarytowe przyczepy.

 

W roku 2013 firma GRIMME przejęła duńską spółkę ASA-LIFT, specjalizującą się w produkcji maszyn do warzyw, działającą na rynku już od 1936 roku. Załoga licząca 130 pracowników pod kierownictwem Joasa Lynga wypracowała w roku 2021 po raz pierwszy obroty w wysokości 20 mln euro. Panujący na całym świecie trend na zdrowe warzywa, a także niedobór pracowników przy zbiorach, znacznie zwiększa zapotrzebowanie na wydajne technologie. Z tego względu inwestycje w zakład w Sorö będą kontynuowane. Portfolio maszyn do warzyw oferowanych przez ASA-LIFT i GRIMME jest już teraz najobszerniejsze na rynku w tym bardzo wyspecjalizowanym sektorze i będzie nadal intensywnie rozwijane.

45863.webp
Zakład produkcyjny ASA-LIFT znajduje się w duńskim mieście Sorö, 80 km od Kopenhagi.

 

Laboratorium innowacji Schmiede.ONE w Düsseldorfie, zostało założone w 2017 roku przez Christopha Grimme i zatrudnia obecnie 20 fachowców w dziedzinie robotyki i cyfryzacji. W ścisłej współpracy z nowo utworzonym działem "Digital Business" w GRIMME, fachowcy zajmują się przyszłościowymi zagadnieniami, dla których opracowywane są następnie w szybkim tempie innowacyjne rozwiązania.

45864.webp
Kombajn do batatów o mocy 41 KW „Harvey“ opracowany w Schmiede.ONE, z napełniaczem skrzyniopalet, systemem utrzymywania w śladzie i chroniącym glebę gąsienicowym układem bieżnym, wiąże w sobie analogowe i cyfrowe rozwiązania.

 

W roku 2019 firma GRIMME oraz indyjskie rodzinne przedsiębiorstwo Shaktiman, będące jednocześnie przodującym na rynku specjalistą w dziedzinie frezów uprawowych, założyła spółkę joint venture, która ma na celu zaopatrzenie rynku indyjskiego w wyspecjalizowane maszyny do uprawy ziemniaka. W międzyczasie oferowane są sadzarki i kombajny, a także specjalne frezy uprawowe. Owocem współpracy stały się w krótkim czasie takie maszyny, jak dwurzędowy kombajn do ziemniaków ze stołem przebierczym oraz kopaczka elewatorowa, przystosowana do współpracy z ciągnikami o mocy ok. 75 KM (~55 kW).

45865.webp
W 2021 roku wspólne przedsięwzięcie Shaktiman-GRIMME zaowocowało prezentacją pierwszej kopaczki elewatorowej o kompaktowej konstrukcji, przystosowanej do współpracy z ciągnikami o mocy ok. 75 KM.

 

Inwestycje w przyszłość

Wraz ze wzrostem obrotów pozytywnie rozwinęła się także sytuacja finansowa, dzięki czemu możliwe jest sfinansowanie z własnych środków szeroko zakrojonych inwestycji na przyszłość. W ciągu najbliższych dwóch lat w samych Niemczech zainwestowanych zostanie ponad 50 mln euro. Inwestycje osiągną tym samym najwyższy poziom w 161-letniej historii firmy.

Planowane inwestycje to m. in. obszerna rozbudowa centrum dla klientów TECHNICOM w Damme, jak również inwestycje w wyposażenie zakładów produkcyjnych na całym świecie. Dalszym punktem ciężkości w planowanych inwestacjach jest kwestia ergonomii na stanowiskach pracy. W parku przemysłowym Niedersachsenpark, 15 km od Damme, powstaną nowe budynki przeznaczone do montażu i testów maszyn do zbioru, duże centrum maszyn używanych oraz budynek szkoleniowy. Zwolnione w ten sposób powierzchnie w halach w Damme zostaną wykorzystane do zaspokojenia stale rosnących potrzeb w zakresie logistyki i produkcji.

45866.webp
W parku przemysłowym Niedersachsenpark w Rieste powstaną nowe hale.

W siedzibie głównej w Damme powstanie nowy budynek administracyjny. Ponadto 10 % obrotów jest inwestowanych w innowacyjne rozwiązania i doskonalenie produktów, przy czym coraz większe znaczenie w tym obszarze ma cyfryzacja. Aby wzmocnić swoją pozycję na ważnym rynku bawarskim, w roku 2022 GRIMME rozpocznie działalność w swojej nowej siedzibie w Langquaid na południe od Regensburga.

 

Bieżąca działalność firmy

Rok 2022 przynosi ze sobą wiele specyficznych czynników mających wpływ na działalność gospodarczą na całym świecie. Przede wszystkim wojna na Ukrainie i związane z nią szeroko zakrojone sankcje mają poważny wpływ szczególnie na działalność Fabryki Maszyn Rolniczych GRIMME w Rosji i na Ukrainie. Duży popyt na całym świecie sprawił jednak, że straty poniesione w Rosji i na Ukrainie mogły być w większości zrekompensowane. Ponadto straty produkcyjne spowodowane pandemią koronawirusa wpłynęły negatywnie na terminy dostaw. Zakup części na rynku światowym jest bardzo utrudniony i w perspektywie średnio- i długoterminowej będzie nadal powodować problemy. Wysoki wzrost cen surowców, części zamiennych, energii, a także podwyżki wynagrodzeń doprowadziły do wzrostu cen również w przypadku produktów GRIMME.

Pomimo tych niekorzystnych okoliczności, grupa GRIMME spodziewa się pozytywnych wyników we wszystkich spółkach produkcyjnych. W przypadku dalszych eskalacji na świecie nie można wykluczyć nieprzewidywalnych i poważnych skutków, które mogłyby mieć negatywny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa.

Na przestrzeni ostatnich lat działalność Fabryki Maszyn Rolniczych GRIMME bardzo się rozwinęła, a wyzwania polityczne, ekonomiczne i społeczne stale rosną. Strategia One.GRIMME ma przygotować rodzinne przedsiębiorstwo na wyzwania w przyszłości. Cyfryzacja, sprawne struktury sprzedaży, nowe modele biznesowe, znaczne wzmocnienie rozwoju w zakresie maszyn do warzyw i buraków, wzmocnienie pozycji lidera w sektorze maszyn do ziemniaków oraz krótsze cykle rozwojowe to tylko niektóre z licznych działań. "Jako piąte pokolenie będziemy kontynuować filozofię przedsiębiorstwa, która odniosła sukces. Wdrożenie strategii One.GRIMME przygotowało nowy fundament dla organizacji, co nas cieszy i co chcemy wspierać ze wszystkich sił na wszystkich szczeblach" - oświadczają Christoph i Philipp Grimme, którzy jako dyrektorzy naczelni od 2016 i 2019 roku aktywnie kształtują rozwój grupy GRIMME. Komentarz Franza Grimme: "Wraz z żoną jesteśmy dumni z gorliwości naszych synów i podejmowanych przez nich działań, które zyskują wsparcie całej kadry przedsiębiorstwa. Nadal będziemy aktywnie wspierać naszych synów. Jesteśmy szczęśliwi widząc, że wszystko jest w dobrych rękach".

 

Grupa GRIMME

Trzon grupy GRIMME stanowią producenci maszyn rolniczych GRIMME, SPUDNIK i ASA-LIFT oraz dostawcy INTERNORM i RICON. Siedem zakładów produkcyjnych znajduje się w Niemczech, Danii, Chinach i w USA. Spółki dystrybucyjne i serwisowe działają w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Belgii, Turcji, Rosji, Danii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Chinach, Polsce, USA i w Niemczech. Udziały w spółkach, takich jak DKE-Data GmbH (agrirouter), CCI, AGBrain, Seedhouse oraz wspólne przedsięwzięcia z firmami Shaktiman i SeedForward są również realizowane w ramach grupy GRIMME.

Grupa GRIMME zatrudnia na całym świecie ponad 3000 osób, z czego 2850 osób należy do ścisłej kadry pracowniczej. Kierownictwo grupy GRIMME to dyrektorzy naczelni Franz Grimme (Prezes Zarządu), Christoph Grimme (GRIMME Landmaschinenfabrik, SPUDNIK i ASA-LIFT), Philipp Grimme (INTERNORM i RICON), Franz-Bernd Kruthaup (GRIMME China i Joint Venture Shaktiman-GRIMME) oraz Dr. Michael Tönnies (Kierownik ds. handlowych).


Newsletter

Du möchtest keine Neuigkeiten mehr verpassen? Bleibe immer mit uns in Verbindung.

Melde Dich für unseren Newsletter an und bekomme die Neuigkeiten von GRIMME aus erster Hand.