Åbning i hele arbejdsbredden giver nem og sikker adgang til indersiden af huset og arbejdsredskaberne.

Den nye generation af jordfræseren GF 400 med Go-Clean-koncept

Inden for aktiv jordbearbejdning præsenterer GRIMME den nye fræsergeneration i GF-serien med "Go-Clean-konceptet".

Veröffentlicht am 23. September 2025 - von Christina Klöcker

Inden for aktiv jordbearbejdning præsenterer GRIMME den nye fræsergeneration i GF-serien med "Go-Clean-konceptet". Den nye generation kombinerer forgængermodellerne i GR- og GF-serien i én maskine. Den er udstyret med en ny rotor, en ny tandgeometri og et innovativt system til hurtig udskiftning af tænderne. Den optimerede geometri reducerer ikke kun den samlede vægt, men også den nødvendige løfte- og drivkraft. Derudover er PRIOS-kartoffellæggerens velkendte hybrid-kamformeranordning tilgængelig.

GoClean Silber 2025.webp
Åbning i hele arbejdsbredden giver nem og sikker adgang til indersiden af huset og arbejdsredskaberne.

Go-Clean-konceptet giver bedre adgang og markhygiejne
Den nye fræsergeneration er forsynet med et hus, der kan åbnes hydraulisk i hele arbejdsbredden. Fleksible PU-elementer i huset minimerer vedhæftende jord og reducerer også støjemissioner under jordforhold med mange sten. Takket være PU-elementerne er det lettere at fjerne vedhæftende jord, hvilket reducerer spredningen af jordsygdomme.

Reinigungsarbeiten in aufrechter Körperhaltung©GRIMME.webp
Rengørings- og vedligeholdelsesarbejde kan udføres i opretstående stilling.

Ny tandgeometri med hurtigskiftesystem
Med den nye tandgeometri og tændernes placering på rotorakslen bearbejdes jorden fint og smuldrende, så der skabes et optimalt såbed til den efterfølgende grøntsags- eller kartoffeldyrkning. Takket være det nye hurtigskiftesystem kan tænderne skiftes inden for 60 sekunder pr. tand.

Zinkenschnellwechselsystem©GRIMME_Butter.webp
Tænderne holdes i den rigtige position ved hjælp af en konisk forbindelse med vridningsbeskyttelse. Ved tidligere tilslutninger skulle flere skruer løsnes og udskiftes.

Hybrid-kamformerudstyr
Hybrid-kamformeranordningen kan tilpasses fleksibelt til forskellige jordbetingelser og kundekrav på marken. Den kombinerer kamkroneplader og gitterruller for at skabe stabile og glatte kamflanker og en åbenporet kamtop.

Weiteres aus der GRIMME Welt

product
Product

Der VARITRON - Sanft zur Knolle. Stark im Ergebnis.

Der VARITRON ist mehr als nur ein Selbstfahrer: Er ist der Spezialist für die leistungsstarke und schonende Ernte bei höchster Qualität!

product
Company

GRIMME eröffnet eine neue Niederlassung in Südafrika

GRIMME eröffnet eine neue Niederlassung in Südafrika

product
Company

GRIMME übernimmt Biomasseheizkraftwerk

Investitionen im Niedersachsenpark werden fortgesetzt.

product
Company

GRIMME mit neuem Standort in Hardifort (Frankreich)

Die Sales- und Servicegesellschaft von GRIMME France bezieht neuen Stützpunkt.

Alle anzeigen

Du möchtest keine Neuigkeiten mehr verpassen? Bleibe immer mit uns in Verbindung.

Melde Dich für unseren Newsletter an und bekomme die Neuigkeiten von GRIMME aus erster Hand.

Deine Email Adresse